SEKS TARİHÇESİ: İLK ÇAĞ – ÇİN

Dünyanın anlamı…

antikcinseksi

Çin’in dünyada var olan en eski kehanet sistemi kitabı olan I Ching’de cinsel birleşmeyi dünyayı açıklamaktaki iki etmenden biri olarak anlatır. Cümle tam olarak şu şekildedir: “Cennet, dünya ile cinsel ilişkiye girmektir. Dr. Anne Bolin, “Çin’in çok eskilere dayanan bir seks kültürü vardır” diyor. “Konfüçyus gibi büyük düşünürleri bile kadınları ve ilişkileri açıklama konusunda pek çok betimleme yapmaktadır.” Seks gücünü artırmak ise Çinliler arasında bir yaşam tarzı anlamına geliyordu. Çin edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Taoist yazıtlar, zaman içerisinde Taoist Seks Pratikleri’nin gelişmesini sağladı. Taoist Seks felsefesine göre seksin üç temel amacı vardı: Sağlık, uzun yaşam ve ruhsal gelişim.

O dönemlerde genç kızların bekareti büyük bir önem taşıyordu. Hayvanların Doğruları, İnsanların Yanlışları (Animal Rights, Human Wrongs) kitabının yazarı Tom Regan, bunun evlilik sırasında alınan parayı yükseltmek için aileler tarafından dayatıldığını söylüyor. Bildiğimi başlık parası işte… Regan, “Erkeklerin ise evlilikten önce cinsel tecrübe kazanmak için profesyonel seks çalışanlarıyla birlikte oluyorlardı” diyor. “Bu kişiler de erkeğin büyük babası, büyük amcası gibi ailenin en büyükleri tarafından seçiliyordu.” Bugün de insanların dayısı filan tarafından seçiliyor zaten, sistemin çok da değiştiğini söyleyemeyiz herhalde.

strestopucin

Stres ya da Seks Topları: Bugün pek çok etnik mağazadan satın alabildiğini stres toplarının atalarının kim olduğunu biliyor musunuz? Çin’de kadınlar eşlerini daha iyi tatmin edebilmek için cinsel organlarında bulunan pelvik kaslarını güçlendirme yolunu tercih ediyorlarmış. Bu metot günümüzdeki cinsel hayatı hareketlendirmeyi öğreten kitaplarda ve kurslarda hala kullanılıyor. Buna göre vajinada bulunan pelvik kasların güçlendirilmesi hem cinsel organı daha fit bir hale getiriyor hem de kadınlarda orgazmı kolaylaştırıyor. Çin’de ortaya çıkan bu uygulamada kadınlar iki adet, içerisinde zil bulunan toptan birini vajinanın gerisine, diğerini ise hemen ön kısma yerleştirirlermiş. Ellerini kullanmadan, sadece pelvik kaslarının yardımıyla topları içeride birbirine değdirip, zil sesini çıkarmaya çalışarak burada bulunan kas gruplarını güçlendirme antrenmanları yapıyorlarmış. İşte o topların kuzenleri bugün stres topu olarak elde çevriliyor ve aynı sesi çıkarıyor. Artık biliyorsunuz… Ancak dikkat, bu uygulama profesyoneller tarafından yapılan bir uygulama, evde kendi başınıza denemeniz sağlık sorunlarına yol açabilir. Amacımız teşvik etmek değil, bilgi vermek unutmayalım.

taoseks

Taocu Sevişme ve Seks: Eski Çinlilerin Cinsel Esrime Yöntemi kitabının yazarı Jolan Chang, Taoist ilkelere uygun ilişkilerde cinsel partnerlerin yaşı konusunu Taocu Sevişme ve Seks adlı eserinde modern bir bakış açısıyla ve günümüz koşullarıyla yorumlamaktadır. Chang, Taoist cinsel uygulamaların yaşlı erkek ve genç kız ilişkilerinde hayata geçirilebileceğini belirtirken, genç erkeklerin ise gençler yerine yaşlı kadınlarla ilişki kurmasının daha avantajlı olduğunu ileri sürmektedir. Yorum size ait…

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Dergisi