4 ADIMDA UZUN İLİŞKİ

“Her şey çok güzel gidiyordu. Nasıl ayrıldılar anlayamadık?” furyasına girmek istemiyor musunuz? Bugün aşk aranızdaki farklılıkları görmeyecek kadar vücudunuzu sarmış, kanı beyinden başka bölgelere kaydırmış olabilir. Yol yakınken riskleri ortadan kaldırmanın 4 temel adımı var. İşte uzmanlardan uzun ilişki konusunda istatistikler ve formüller…

uzunilişki

Konuşma ve Yazma:

Psychological Science tarafından yayınlanan bir makalede yazma ve konuşma stilleri birbirine benzeyen çiftlerin %80’inin birlikte uzun yıllar geçirdiklerini belirtiliyor. Texas Üniversitesi’ndeki kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre kullanılan kelimeler ve yazma biçiminin kişilerin içinde yaşadıkları sosyal ortam ve eğitim süreçleriyle şekilleniyor. Bu özellikleri birbiriyle benzeşen kişiler, ilişki içerisinde daha uyumlu oluyorlar ve uzun yıllar birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar.

Kişisel Hedefler:

Araştırmaya göre hayatla ilgili benzer hırsları olan, hedeflerini aynı yükseklikteki çıtalara yerleştiren ve benzer ilgi alanlarına sahip olan kişiler daha uzun süre birlikte oluyorlar. Araştırmacılar her iki tarafı da aynı şeylerin motive ediyor olmasının uzun bir ilişkideki temel taşlardan olduğunu belirtiyor. Örneği her ikiniz de dünyayı gezmek istiyorsanız o ilişki rahatça yürüyor. Ancak biriniz dünyayı gezmek isterken diğeri büyük bir ev sahibi olmaya karşı motive oluyorsa bir noktada görüş ayrılığı ortaya çıkıyor ve iletişim azalıp yollar ayrılabiliyor.

Problem Çözme Biçimi:

1,000 çift üzerinde araştırma yapan ilişki uzmanı Dr. John Gottman, çiftlerin sadece mutlu oldukları anların değil, ortaya problem çıktığında sergiledikleri davranışların uyumlu olmasının da uzun ilişkinin en önemli kıstaslarından olduğunu belirtiyor. Ekonomik sorunlarla verilen mücadelelerde soğuk kanlı kalamayan; kavgaların ilk 3 dakikasında negatif duygulara odaklanan çiftlerin ilişki ömürleri pek de uzun olamıyor. Gottman’a göre sorunlara bir takım gibi yaklaşmak, tartışmalar sırasında “sen” ve “ben” yerine bolca “biz” kullanmak ve uzun tartışmalar yerine eylem odaklı ve pozitif bir ilişki yürütmek, uzun yıllar mutlu yaşayabilmenin temel formülleri.

Evlilik ve Çocuk İsteği:

İçinde yaşadığımız kültür ne olursa olsun evlilik ve çocuk yapma istekleri uyuşmayan çiftlerin ilişkileri uzun soluklu olamıyor. Huffington Post’ta yayınlanan bir araştırmaya göre bir taraf istemeden evlenen çiftler 3 yılı geçmeden, bir taraf istemeden çocuk yapan çiftler ise çocukları 6 yaşına gelmeden ayrılıyorlar. Uzun yıllardır birlikte olan ancak evliliğe sıcak bakmayan çiftler ise bir şekilde evlendikten birkaç yıl sonra yollarını ayırıyorlar. Uzmanlara göre bu çarpıcı istatistiklerin içerisinde yer almamak için her iki tarafın da bu konuyu detaylı konuşup, neler hissettiğini paylaşması gerekiyor.

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan