5N1K ORGAZM

İnsanlığın temeli önce hayatta kalmak sonra da üremek. İtirazı olan? Düşünün ki öyle bir canlı, temel faaliyeti olan üremeyi yerine getirmek için böylesi dev ve bağımlılık yaratan bir his patlaması yaşıyor. Peki, vücudumuzda ne oluyor? Kim, neden, nasıl ve ne zaman orgazm oluyor. Erkekle kadının yaşadıkları ne kadar farklı. Dışarıda neler oluyor, içeride nasıl cereyan ediyor? İşte insanın en büyük hediyesi, kimi zaman da laneti olan orgazmın 5N1K’sı…

Vücudumuz bir mucize…

Hayattaki her varlık gibi vücudumuz da mükemmel bir tasarımla hareket eder. Orgazm ise bu mucize tasarımın üzerindeki vişne gibidir. Çünkü bir yandan vücudumuza normal zamanda asla sağlayamayacağımız bir hormonal devinim, mutluluk ve tatmin sağlarken aynı zamanda da soyumuzu devam ettirmemize yardımcı olur. Seks araştırmacısı Dr. Alfred Kinsey, Orgazm adı verilen zirveye tırmanan yola “Cinsel Yanıt Döngüsü” adının verildiğini söylüyor. “Bu döngü tam olarak 4 aşamadan oluşuyor: Tahrik, Plato, Orgazm, Sonuç. İlk aşama olan “Tahrik”, ilk 10 ila 30 saniye arasında başlıyor ve saatlerce sürebiliyor. Bu aşamada her iki tarafın da kalp atışları, kan basınçları ve nefes alıp verişleri hızlanıyor. İkinci aşama olan “Plato”da ise kan basıncı doruk noktasına ulaşıyor. Vücudun kol, bacak, omuz, göğüs, boyun ve yüz kısımlarında kan akışı yoğunluğundan dolayı kızarıklıklar oluşabiliyor. Aynı zamanda kaslar da keyif verici spazmlarla tepki göstermeye başlıyor. Döngünün doruk noktası ise Orgazm. Bu aşamada kasların spazmları kontrol edilemez bir hal alıyor. Zaten orgazm da bu spazmların en şiddetli olduğu anda ortaya çıkıyor. Son aşama ise Sonuç. Bu noktada seksin süresine ve şiddetine de bağlı olarak kaslar gevşiyor, kan akışı, basıncı ve nefes alma-verme süreci normale dönüyor. Ortalama 30 dakikalık bir seks ve kaliteli bir orgazm sonrasında 250 kalori yakmış olarak ve vücudunuzda gezinen bolca miktarda oksitosin, dopamin ve serotonin hormonlarıyla mutlu bir biçimde hayatınıza devam ediyorsunuz. Yani az önce 4 kilometre koştunuz ve binlerce kişinin sahneye çıkıp, alkışlar eşliğinde hayatınızda en çok istediğiniz ödülü aldınız. İşte 30 dakikalık bir seksin sizin vücuduna ve beyninize yaşattıkları özetle bunlar.

 

 orgazmgifDünya orgazm sorunu yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan Planlanmış Ebeveynlik anketine göre dünyadaki kadınların 3’te 1’i orgazm olmakla ilgili sorunlar yaşıyor. Orgazm olabilenlerin ise %81’I sadece klitorislerinin uyarıldığı zamanlarda bunu başarabiliyor. Dünya üzerinde hiç orgazma ulaşmamış kadınların ise tahmin edilenden çok daha fazla olduğu iddia ediliyor. Yapılan açıklamada bunun en önemli sebepleri arasında ise “Tüketim dünyasının insana yüklediği ağır sorumluluklar ve insanların bu sorumluluklar altında tatminsizleşmeleri” gösteriliyor. Uzmanlar psikolojik sorunların üstesinden gelmek için ilişki danışmanlarından veya psikoloji uzmanlarından profesyonel yardım almanın faydalı olacağını söylüyorlar. Daha ciddi olanı ise fiziksel sağlık problemleri. Cinsel birleşmeye imkan vermeyen sorunlar ve tahrik olmayı engelleyen hormonel problemler, doktora gidildiği takdirde ilaç tedavisiyle iyileştirilebiliyor. Uzmanlar herhangi bir kronik cinsel sorunda çekinmeden işin ehlilerine danışmanın çözüme giden en etkili yol olduğunu belirtiyor.

 

Orgazm için olmazsa olmazlar

Eğer Cosmopolitan’ı uzun yıllardır takip ediyorsanız zaten az sonra yazacaklarımı ezbere biliyorsunuz demektir. Ancak üzerinden geçmekte fayda var. Pratik bilgiyi mükemmelleştirir ne de olsa. Barry R. Komisaruk, Carlos Beyer-Flores, Beverly Whipple tarafından ortak bilgilerini aktararak yazılmış Orgazm Bilimi kitabında bahsedilen temel kurallar şunlardan oluşuyor. Bunlardan ilki “Rastgelelik.” Yani her iki tarafın da mümkün olduğunca hesaplamadan ve planlamadan sekse başlıyor olmaları orgazm kalitesini artırıyor. İkinci basamak ise “Ön sevişme.” Artık ön sevişme olmadan orgazm olmanın Fast Food yiyerek doyamaya çalışmak anlamına geldiğini omurilikten söyleyebiliriz herhalde. Yukarıdaki basamakları “Kötü sözler söyleme” takip ediyor. Elbette birbirine hakaret etme noktasına gelmenizi söylememize gerek yoktur? “Seksi ve uyumlu iç çamaşırları” da gene erkeklerin dikkat ettiği noktalar arasında… Kadınlarda ise “Yatak rolleri” tahrik edici bir faktör olarak üst sıraları işgal ediyor. Barda yeni tanışmış iki kişi, tatilde tanışmış turistler, öğretmen-öğrenci, doktor-hasta, patron-çalışan diye örnekler çoğaltılabilir. Orası sizin hayal gücünüze kalmış. “Yatak espirileri” de kaliteli orgazma giden yollar arasında… Her iki taraf için de bir diğer tahrik edici unsur isimlerinin söylenmesi. Yazarların hepsinin ortak olarak vardıkları bir sonuç daha var. Her iki taraf da partnerinin zevk aldığını görmekten tahrik oluyor. Kendiniz tahrik olmak istiyorsanız göze batmadan biraz sesleri ve hareketleri abartmanın bir sakıncası yok gibi duruyor.

 orgazmsurat

Orgazm olamamak için olmazsa olmazlar

İlişkiye Başlama Rehberi kitabının yazarı Paul Joannides, karşıdakinin ilk hamleyi yapmasını beklemenin, bilet almadan lotonun size çıkmasını beklemek gibi bir şey haline gelebileceğini söylüyor. “Eğer amaç seks yapmak ve orgazm olmaksa klişeleri bir kenara bırakın ve içinizden geleni yapın. Sonuç her iki türlü de aynı olacak.” Joannides’e göre orgazma giden yolları saat 19:00’daki birinci köprü trafiğine çeviren başka bir unsur da yatağa kızgın girmek. Joannides, “Ne olursa olsun akşam yatağa yatmadan önce tüm sorunları çözmüş olun” diyor. “Eğer o anda halletmeniz mümkün değilse bile en azından rahatlayın ve sabah daha sakin bir şekilde konuşmayı deneyin.” Para hakkında konuşmak da bir başka libido katili hareket. Özellikle kadınlar, para konuşulmasından hiç ama hiç tahrik olmuyorlar. Birlikte para harcamak ve hakkında konuşmamak daha akıllıca duruyor. Joannides, “Arkadaşlarınız ve aileniz her ne kadar bazen gerekli olduklarını söyleseler de ultimatomlardan uzak durun” diyor. “Partnerinizle konuşurken takınacağınız despotik tavır sorunun düzelmesinin aksine daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Seksin kapılarını tamamen kapatıp kilitlemek gibi bir isteğiniz yoksa daha uzlaşıcı ve pozitif bir tavır sergilemelisiniz.”

 

Akışına Bırak…

Orgazm kavramı her iki cinsiyet için aynı öneme sahip olsa da her iki cins için de farklı biçimlerde işliyor. Evet, kadınlar da erkekler kadar seksi düşünüyor ancak kadınların orgazm süreci erkeklerden farklı mekanizmalara ve değişkenlere bağlı olarak işliyor. Doğa ananın bir bildiği vardır elbette. Burada önemli olan seksin bir iletişim biçimi olduğunun farkına varmak. Hem de en çıplak haliyle… Evet, gerçek ve mecaz anlamları bir arada. Dünya Sağlık Örgütü anketlerine göre ilişkinin temel taşlarından biri olan seksi, tatmin ve orgazmla birleştiren çiftlerin %90’ı mutlu bir ilişki yaşıyor. Üstelik seks hayatları yolunda giden çiftler iş hayatlarında da başarılı oluyorlar. Özetle yatakta mutlu olanlar, hayatta da mutlu oluyorlar. Siz, siz olun, tahrik etmeyi ve tahrik olmayı ihmal etmeyin. Faturalar, toplantılar, zamlar, patronlar sizinle partnerinizin arasına girmesin. Orası sizin mahreminiz, ne yapacağınızı siz belirleyeceksiniz. Kendinizi hiçbir yerde özgür hissetmeseniz bile, yatakta özgür olduğunuzu unutmayın. Sizi tatmin eden bir 2015 yılı yaşayın. Hoşçakalın.

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan