ACAYİP RÜYALAR VE ANLAMLARI

Araştırmalara göre kadınların yarısından daha fazlasının hayatında mutlaka bir kere gördüğü 6 farklı rüya çeşidi bulunuyor. Bakın, o seksi rüyalar aslında ne anlama geliyor?

hemcinsleyakin

1- Hemcinsle Yakın İlişkiler:

Çünkü İyi Hissettiriyor: Kadının Zevk ve Tatmin Rehberi kitabının yazarı Dr. Debby Herbenick, “Pek çok kadın, sadece erkeklerden hoşlanıyor olmalarına rağmen, hayatlarının bir bölümünde, rüyalarında başka bir kadınla seks yaptıklarını görürler” diyor. “Pek çok kültür uzun yıllardır iki kadının birlikte olmasının estetik olduğuna dair takıntılar geliştirmiştir. Ancak bu rüyalar ille de sadece seks anlamında arzulamak anlamına gelmezler. Hemcinsinizle seks yaptığınızı gördüğünüz rüyalar aynı zamanda sıkı bir arkadaşlık bağı kurduğunuz ya da kurmayı arzuladığınız anlamına da gelmektedir.”Ortaokul, lise ve üniversite çağlarında birlikte olduğunuz kişi veya kişiler hakkında rüya görmeniz çok normaldir. Hatta çoktan evlenmiş ve çoluk çocuğa karışmış olsanız bile” diyor.

eskisevgiliruya

2- Eski Sevgili Hakkında Rüyalar:

Belki henüz yeni ayrıldığınız belki de uzun yıllar önce yollarınızı ayırdığınız birini geçen gece rüyanızda gördünüz. Dr. Herbenbick, “Peki bu, ona hala aşık olduğunuz anlamına mı gelir? Kesinlikle hayır. Bu durum daha çok beynin uyku sırasında eski anıları tekrar gözden geçirme sürecidir. Eski sevgilinizle olan bir anınız içerisinde başka milyonlarca anı eklemlenmiş şekilde bulunur. Beyin o dönemlere geri dönmek için en net olan hafıza noktasını seçer. Bu, bazı zamanlarda eski sevgilinizin içinde bulunduğu bir anı olabilir. Çünkü beyin, duygusal olarak en çok tetiklendiğiniz anlara çapa atar ve uzun vadede hatırlamak için bu çapa noktalarını kullanır. Sevgilinizle yaşadıklarınızın içerisinde bu çapa noktalarında fazlasıyla olması normaldir.” Kaliforniya’da Dr. Romance olarak da bilinen psikoterapist Dr. Tina B. Tessina, “Mevcut yaşamınızda deneyimlediğiniz bir olay ya da kişi de size geçmişte bıraktığınız sevgilinizle ilgili anıları hatırlatmış olabilir. Beyin de bu durumlarda uyku haline geçtiğinde geri çağıracaktır. Hatta bu geri çağırım, aynı hatayı yapmak istemeyen beynin savunma mekanizması bile olabilir.” Yani özetle her eski sevgilinizi rüyanızda gördüğünüzde Facebook’tan araştırmaya girmenize gerek yok.

normaldeetkilenme

3- Gerçek Hayatta Etkilenmediğiniz Biri Hakkında Rüya:

Dr. Herbenick, “Bazen kadınlar, gerçek hayatta hiç etkilenmedikleri veya hiç tipleri olmayan biri hakkında seksi rüyalar görebilirler” diyor. “Seksüel hisler bazen bilinçaltı tarafından farklı kişi ve imgelerle rüyalarda vücut bulabilirler.” Dr. Tessina ise, “Rüyada seks içerikli gördüğünüz birine karşı ille de gerçek hayatta aynı duyguları besliyor olmaz zorunda değilsiniz. Seks rüyaları, o kişiye karşı nefret gibi tam tersi duyguları da içeriyor olabilir.” Dr. Tessina ayrıca, “Kadınların beyni gerçek hayat ve rüya alemi içerisindeki duyguları ayrıştırma ve kontrol etme konusunda erkeklerden daha yeteneklidir” diyor. Yani ne gördüğünüzün bir önemi yok, uyanın ve hayata devam edin.

baskasevgili

4- Başkasının Eşi/Sevgilisiyle Uygunsuz Rüya:

Araştırmalar %75’lik bir oranın bu tarz rüyalar gördüğünü gösteriyor. Aslında asla böyle bir şeyi değil yeltenmek, düşünmeyecek olmanıza rağmen neden bir arkadaşınızın ya da tanıdığınızın partneriyle seksi bir rüya göresiniz? Dr. Tessina, “Siz farkında olmasanız bile, bilinçaltı düzeyinde böyle bir merakın gizleniyor olması gayet normaldir” diyor. “Evet, bu bir tabudur. Uygunsuz bir düşünce biçimidir. Ancak bilinçaltı düzeyinde tüm bu faktörler rüyayı daha da tahrik edici bir duruma getirebilir. Araştırmalar bu tip rüyaların görülmesinin nedeni uzun süredir bir partnere sahip olmama ya da var olan ilişki içerisindeki tahrik unsurunu kaybetmeden kaynaklandığını gösteriyor. Korkulacak bir şey yok. Yoldan çıkmıyorsunuz. Sadece bir sevgiliye ya da ilişkinizde biraz fazla ateşe ihtiyacınız var.”

kadinerkekkurt

5- Kendi Partnerini Başka Bir Vücut Veya Yüzle Görmek:

Rüyanızda birlikte olduğunuz kişiyi görmekte bir gariplik yok. Peki, ya vücudunu Arnold Schwarzenegger gibi görmek? Ya da yüzünü Keanu Reeves gibi? Belki de her şey normal ancak aksanı farklı? Dr. Herbenick, bu tip rüyaların ilişkideki gizem unsurunun azalmasından kaynaklandığını söylüyor. “Partnerinizin ne zaman eve geleceğini, nasıl tepkiler vereceğini, nasıl davrandığını tüm detaylarıyla biliyor olabilirsiniz. Ancak ne kadar tahmin ederseniz edin, herkesin hayatında mutlaka bir gizem vardır. İlişkinizin ilk başladığı zamanlara geri dönün. Birbirinizi tanımak için arka arkaya sorduğunuz soruları hatırlayın. Ne zaman bıraktınız? Partnerinizin hayatına daha ilgili olun. Aslında tahmin etmediğiniz ve ilginizi çekecek pek çok şey olduğunu fark edeceksiniz.