AŞK KASLARINIZI GELİŞTİRİN

Bilimsel adı PC-Kası olan bu kaslar hem erkekte hem de kadında bulunuyor. Adı üzerinde, bunlar kas, üstelik de kırmızı olanlarından. Yani kol, bacak ve karın kasları gibi vücudumuzun geliştirebildiğimiz bölgelerinden biri.

Doç. Dr. Ümit Sayın Taocu sevişme teknikleri, Tantrik Yoga ve Kama Sutra gibi cinsel öğretilerde bu kaslar üzerine yoğunlaşıldığını belirtiyor. Sayın, “PC-Kaslarının eğitimi, gerçek anlamda orgazm yaşabilmenin olmazsa olmazlarındandır.” Cinsel eğitimin temeli olan bu kasları geliştirmenin her iki cinsiyette de farklı faydaları oluyor. Erkeklerde erken boşalmayı önleme ve böylelikle seksi kontrol altına alarak partnerine daha uzun süre cinsel haz yaşatabilme yeteneği ortaya çıkarırken kadınlarda da daha kolay orgazm olabilme ve orgazm çeşitlerini belirgin biçimde yaşayabilme özelliklerini katıyor. Bunun için iki tarafın da uygulaması gereken farklı egzersizler var.

 

kadinkegel

Kadınlar:

PC kası, kadınlarda cinsel organın ön kısmından iç kısmına kadar uzanan, düz ve ince bir kas olarak karşımıza çıkıyor. Orgazm sırasında istemsizce kasılmaya başlıyor. Orgazmda bağımsızlığını ilan eden bu PC-Kasının kasılma süresi 1-2 dakikadan 10-15 hatta daha da uzun sürelere kadar uzayabiliyor. Dolayısıyla bu, kadınlardaki orgazmın da aynı oranda süresinin uzayabildiği anlamına geliyor. Bu kas aynı zamanda doğum sırasındaki sancıları azaltıyor ve sonrasında pelvis taban kaslarının (PFM) daha çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Gel gelelim kadınlarda bu kası geliştirmek erkeklerinki gibi oturduğu yerden olamıyor. Bunun için binlerce yıl öncede bugüne kadar gelişerek kullanılmaya devam eden Kegel Perinometer adında bir oyuncaktan yardım almak gerekiyor. Bu alet kasılma gücünüzü ve sayınızı ölçerek egzersiz yapmanızı sağlıyor. Eski yıllardan beri uzak doğuda bu aparatla aynı görevi görmesi için birbirine çarptığında ses çıkaran iki adet top arada belirli bir mesafeyle birbirine bağlanırmış. İpin bir ucu dışarıda kalacak şekilde toplardan biri vajinanın iç kısmına, diğer ise ön kısmına yerleştirilirmiş. Daha sonra eller kullanılmadan bu toplar bir araya getirilmeye ve birbirine çarptırılarak ses çıkarmaya çalışılırmış. Böylelikle vajina içerisinde bulunan PC-kasının gelişmesi sağlanırmış.

Yapılan araştırmalar bu külfeti ortadan kaldırmış ve bugün PC-kası egzersizleri için Kegel Perinometer kullanılıyor. Bu egzersizler için detaylı açıklamaları Doç. Dr. Ümit Sayın’ın ESR: Kadınlarda Artırılmış Cinsel Doyum kitabında bulmanız mümkün. Sayın aynı zamanda workshoplarda teknikleri öğrenmek ve nefes egzersizleri yapmak gerektiğini söylüyor.

kegelerkek

Erkekler:

Erkeklerde bulunan PC-Kası tam olarak kasık bölgesinin orta kısmında, anüs ile cinsel organın arasında bulunuyor. Eğer oturduğunuz yerde sanki idrarınızı tutuyormuş gibi kalçanızı kasarsanız bu kasın harekete geçtiğini kolayca anlayacaksınız. Neticede bu da bir kas olduğu için kasılıp gevşiyebiliyor. Dolayısıyla aynı kol kasları gibi belirli bir güç uygulayabilme, dayanıklılık ve yorulma gibi özellikleri var. Fit bir PC-Kası için bu bölgeyi aynı antrenman yapar gibi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için az önce yaptığınız gibi, sanki idrarınızı tutuyormuş gibi kalça bölgenizi, bacaklarınızı hareket ettirmeden kasmanız gerekiyor. Bunun için belirli setler uygulanabiliyor.

Önce 5 kere, tekrar aralarında 3 saniye bekleyerek bu hareketi tekrayın. Ardından aynı hareketi 1 saniyeden kısa aralıklarla 5 kere tekrarlayın ve son olarak 5 kere, her kasıldığınızda 5’e kadar sayarak tekrarlayın.

İşte ilk antrenmanınızı yaptınız. Eğer bu egzersizi her gün düzenli olarak 1 kere yaparsanız 1 hafta içerisinde kaslarınızın geliştiğini, boşalmayı kontrol altına almaya başladığınızı gözlemleyebilirsiniz. Egzersizi kolayca yapabildiğinizi fark ettiğiniz zaman tekrar sayılarını artırmaya başlayabilirsiniz. Bir noktada artık boşalmayı tamamen kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz. Üstelik sadece boşalmayı önleme anlamında değil, istediğiniz zaman boşalabilme anlamında da… Ne kadar geliştireceğiniz ise size kalmış….