“Başım Ağrıyor” Sendromunun Arkasında Yatanlar

ABD’li sosyolog ve seksolog Dr. Pepper Schwartz, kadınların cinsel isteksizliğe kapılmasının arkasındaki nedenleri sıralıyor. Dikkat! Bu kutucuk hem kadınlar hem de erkekler içindir. Mesela ilk madde, “Dır dır.” Yok, yok Schwartz bunu yazamamış anlaşılan. Diğer maddelere geçelim. Buyrun…

Bastırılmış Öfke

Dr. Schwartz cinsel isteksizliğin arkasında yatanların başında “Bastırılmış öfke”nin geldiğini söylüyor. Schwartz’a göre bir kadın sadece kendisine ev işlerinde yardım edilmediği ya da ilgisiz bırakıldığını hissettiği zamanlarda bile cinsel olarak soğukluk yaşıyor. Burada yapılması gereken öfkenin nedenini bulmak, konuşmak ve çözmek. Yani özetle iletişim kurmak.

Yoğun İş Temposu

Kadınlardaki cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden bir diğer ise aşırı yoğunluk. Ev kadını veya beyaz yakalı olmasının bir önemi yok. Bir kadın eğer yatağa yattığında seksten başka şeyleri fazlasıyla düşünüyorsa o zaman seksi ne yapmaya ne de düşünmeye fırsat kalmıyor. Çözüm ise işleri sürekli beynin içerisinde organize etme kısır döngüsünü bırakmak ya da çözülemeyen işler konusunda yardım istemek. Seks olsa da olmasa da o işler yapılacak. Biraz keyif yapıp zihni boşaltmak sorunları çözmeyi de kolaylaştırır belki.

Aşırı Mükemmeliyetçilik

Araştırmalara göre karakterinde gereğinden fazla mükemmeliyetçilik olan insanlar ilişkilerinde daha mutsuz kişiler oluyorlar. Bunun sebebi ise partnerlerinin tahrik edici özelliklerine odaklanmak yerine daha çok ilişkideki eksikliklere odaklanmaları. Mutluluk Koçu olarak bilinen Psikolog Dr. Elizabeth Lombardo, “Hayatın içerisinde mükemmel diye bir kavramı bulmak olanaksız” diyor. “Çünkü mükemmel olan şey hayatın içerisindeki bir detay değil aslında hayatın kendisi.” Eğer eleştirel bir gözle bakarsanız ortam, zaman veya karşınızdaki kişi asla mükemmel olmayacak. Onların mükemmel olmasını sağlayacak tek şey siz ve sizin düşünceleriniz.

Maddi Sıkıntılar

Dr. Pepper Schwartz, maddi sıkıntılar çeken çiftlerin daha az ve daha verimsiz bir seks hayatına sahip olduklarını söylüyor. “Endişeler, insanın libidosunu yukarıya çekecek gerekli hormonları salgılamasını engeller. Bu da sekse giden yolları tıkar.” Endişelerinizin neler olduğunu keşfetmekle başlayabilirsiniz. Örneğin birkaç hafta önce eve girmiş olan bir hırsız, yakın zamanda bir yakınınızın vefat etmiş olması ya da daha karmaşık, çocukluktan getirdiğiniz bir fobi olabilir. Burada endişenin kaynağını bulmak, çözmenin ilk adımı. Bir de güzel bir anonim sözü sizlerle paylaşayım. “Hayat denen oyunun ilk kuralı: Kontrol edemeyeceğin hiçbir şey için endişe duyma!”

Gerçek Baş Ağrısı

Dr. Schwartz’a göre baş ağrısı bazen bir bahane değil, cinsel isteksizliğin temel sebebi olabiliyor. Ağrı ve acı çeken kadınlar, tahrik olmak için gereken hormonları tam anlamıyla salgılayabilecek bir odaklanma yaşıyamıyor. Burada Schwartz’ın ironik bir önerisi var. “Başınız ağrıdığında seks yapmak ağrılarınızı dindirebilir. Çünkü seks, ağrı ve acıyı azaltacak Serotonin, Endorfin ve Oksitosin hormonları salgılamanıza yardımcı oluyor.” Biz erkeklerin bu bilgiye sahip olmasını engellemek belki de en doğrusu!

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan