EN SEKSİ HORMONLAR

Tahrik olmaktan orgazma ve sonrasına giden yolda bize eşlik eden hormonlarımızı tanıyalım:

seksinohormomo

Norepinefrin

Adrenalinden hoşlanır mısınız? O zaman bu hormon tam size göre. (Reklam metni gibi olduysa kusura bakmayın.) Size şöyle özetleyeyim, epinefrin aslında adrenalin anlamına gelir. Norepinefrin’in bir diğer adı da Noradrenalin’dir. Kısacası her şeyin başında o yaşanılan uyanıklık, uyarım, heyecan gibi duyguların sebebi vücudumuzda cirit atan norepinefrin hormonları. Yüksekten aşağıya baktığınızda, korku filminin en heyecanlı yerinde, araba ya da motorla hızlıca giderken sıkça tanışmışsınızdır norepinefrinle. “İlk görüşte aşk” kavramında, işte o ilk gördüğünüz andaki mide sıkışmalarınız, kalp atışlarınızdaki artışın da mimarıdır aynı zamanda…

Testosteron

Yoksa siz hala bu hormonun sadece erkeklere özel bir uyarıcı olduğunu mu sanıyorsunuz? Evet, erkeklerde daha yoğun miktarda olduğu doğru. Hatta bu hormonun bir de dişiliği kuvvetlendiren kız kardeşleri bulunuyor, isimleri Östrojen ve Progesteron… Gel gelelim testosteron, kadınlardaki uyarılma ve ilişki kurma isteğinden en az oksitosin kadar sorumlu. Öpüşme sırasında erkeğin tükürüğü ile kadına geçen ve öpüşmeden tahrik olunmasını sağlayan da size fantaziler kurduran yaramaz çocuk da gene bu hormon. Uzun, sürekli ve art arda orgazmlara ulaşmak için bu kontrolü zor ve aşırısı agresiflik yaratan testosteronla yolculuk etmek zorundasınız.

Oksitosin

Orgazm olmadan hemen önce ve orgazm sorasında vücudumuzda salınan, kanımıza karışan güzide hormonumuz. Bu hormonu günlük yaşantıda, “Sarılma Hormonu” olarak adlandırmak da mümkün. Bunun sebebi temas isteği uyandırması ve bizi tahrik etmesi. Bu hormonumuz ve yakın kuzeni Vasopresin, cinselliğin, cinsel isteğin temeli ve orgazm için olmazsa olmazlardan… İleride bu hormonun salgılanmasını sağlayan ilaç, sprey benzeri tıbbi ürünlerle kadınlardaki orgazm sorunlarının hızlıca çözüleceği düşünülüyor. Orgazm hapı… Evet, ta kendisi… İşin kolayına kaçmadan önce bir düşünün, hormon aslında vücudunuzun içinde. Yani kontrol sizde…

oksitosinnnoooDopamin

Hani meşhur bir tespit vardır: “Aşık olmak, yüksek oranda çikolata yemekle aynı hissi yapar” diye. İşte o araştırmanın minik sırrı bu hormoncukta. İster seks sırasında, isterseniz de çikolata yediğinizde bu hormon beyninizden gelen emirle kanınıza doğru hızlıca karışmaya başlıyor. Haz alma, mutluluk gibi duyguları ortaya çıkarıyor. Hatta öyle bir hormon ki, bağımlılık yaratıyor. Fast-food, alkol, uyuşturucu, aşırı miktarda spor, seks ya da çikolata fark etmez, hangi eylemle dopamin salgılıyorsanız o eyleme ve verdiği hisse bağımlı hale geliyorsunuz. Eyleminizi doğru seçin. Seks ve fitness salonu arasında ince bir çizgi var.

Endorfin ve Prolaktin

Zirve noktasına kadar çıktınız. E haliyle yoruldunuz ve bitkin düştünüz. Nefes alıp verişlerinizin yavaşladığı anca kısa bir sarhoşluk hissedersiniz. Alkol almamamışsınızdır ancak gene de görüşünüz biraz bulanıklaşmıştır. Mantıklı düşünemez hatta çoğu zaman düzgün ve uzun cümleler kuramaz hale gelirsiniz. Ta ki kalp atışlarınız ve nefes alıp verişleriniz normal hale gelene kadar… Eğer bu hissi yaşadıysanız o zaman orgazm sonrasındaki rahatlama hissi, cinsel haz, sevgiliye bağlılık, uçma hissi, kendinden geçme gibi ruhsal durumların vaz geçilmez ikilisi endorfin ve prolaktin kardeşlerle çoktan tanışmışsınız demektir.

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Türkiye