KIRMIZININ GÜCÜ

Kırmızı rengin kadınların daha çok ilgisini çektiği bilimsel olarak kanıtlandı.

kirmiziseksi

Evet, Journal of Experimental Psychology: General, Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmaların sonucunu açıkladı. Araştırmaya göre Kadınlar, kırmızı giyen erkekleri daha çok arzuluyor ve daha etkileyici buluyorlar. Rochester Üniversitesi profesörü Andrew Elliot, “Kadınlar, kırmızı giyen erkekleri daha yüksek bir statüde görüyorlar. Bu da daha çok para kazanacaklarına, sosyal hayatta merdivenleri daha hızlı tırmanacaklarına dair bir inanç geliştiriyor. Bu inanç ise kadınları, o kişiden etkilenmeye yöneltiyor” diyor.

Aslında kırmızı rengin insan üzerinde yarattığı etki daha yeni keşfedilmiş değil. Bundan yüzyıllar önce Roma’da, kırmızı renk bir güç ve statü göstergesi olarak kullanılıyordu. Elliot, “Kırmızıya kadınların verdiği tepki muhtemelen genetik bir temele dayanıyor. Kırmızı renk kadınlarda kontrol edemedikleri bir bölgeyi tetikliyor” diyor. Gel gelelim araştırmalar kırmızı rengin erkekleri daha yüksek statüde, daha güçlü ve seksi olarak gösteriyor ancak sosyal ortamda daha popüler bir insan olmalarını sağlamıyor. Yani erkeklerin kendini sevdirebilmesi biraz da sohbet haznelerine dayanıyor.

Dikkat! Güçlü bir renk olarak kırmızı, eğer giyen kişinin genel tavırlarına dair bir tepki varsa düşmanlığı kışkırtan bir renk olarak aleyhinize de oynayabiliyor.