Ribaunt İlişkiler: Yalnızlıktan Korkanların Hikayesi

Uzun bir ilişkiden çıktın. Kendini yalnız ve mutsuz hissediyorsun. Hoşuna gider gibi olan birine çok hızlı bir şekilde aşık olduğunu sanıyorsun. Sanki hayat boyu aradığın oymuş gibi. Üstelik son zamanlarda sürekli kavga ettiğin ve anlaşamadığın partnerinde olmasını istediğin özellikler onda da var. Ama bu rüya çok kısa sürüyor çünkü senin ilişkin bir ribaunt ilişki. Nasıl mı anlarsın? Buyursunlar…

Nedir Bu Ribaunt İlişki?

Ribaunt bir basketbol terimi. En basit haliyle potadan dönen topun uzun uzun adamlarca sıçranıp alınmaya çalışılması anlamına geliyor. İngilizce bir terim… İlişkiler özelindeyse uzun bir ilişkiden seken kişinin sıçrayıp önüne gelen ilk kişiye sarılması anlamı taşıyor. Öyle basit yazdığıma bakmayın, Ribaunt kelimesini yazması da zor yaşaması da. İşin en ürkütücü tarafı da bu ilişkiyi yaşayan kişilerin ayrılana kadar bunun asla farkına varmaması ve tüm ilişki boyunca hem kendine hem de bolca çektirdiği, kaprislerini son kurşununa kadar sıktığı ve bir önceki ilişkisinde yapamadığı tüm umursamaz, şımarık tavırlarını layıkıyla yerine getirip karşısındakine cehennem azabı yaşatması. Üstelik bir hiç uğruna… Korkacak bir şey yok. Özgür Uysal, yani bendeniz, sizin için gene araştırmalar denizinde yüzdüm. Kader ağlarını örmeden nasıl Ribaunt İlişki içinde olduğunuzu anlayıp yol yakından ilk çıkıştan sapabileceğinizi yazıyorum. Hazırsanız hava atışıyla başlıyorum.

Zamanlamalar Çok Önemli

Vixondaily yazarı Nick Baston, ilişkiler üzerine yazdığı makalesinde bir ilişkinin Ribaunt olup olmadığını anlamanın en kolay yolunu, “Eski sevgiliniz ayrıldıktan ne kadar süre sonra yeni bir ilişkiye başladı, ona bakarak anlayabilirsiniz” diye açıklıyor. Sadece birkaç hafta ya da daha da komiği birkaç gün içerisinde başka bir ilişkiye başladıysa o zaman yüksek ihtimalle kendisi sizi unutmak ya da kafayı boşaltmak için bir Ribaunt İlişki yaşıyor demektir. Elbette sizinle birlikteyken de hala bu kişiyle sizi aldatıyor ve ayrılınca ilişkiye başladıysa orada başka bir durum var. Buranın konusu değil. Hele o insan artık sizin konunuz hiç değil. Bekleme yapma, devam et! Bir diğer işaretse sizden sonraki ilişkisinin ne kadar sürdüğü. Uzmanlara göre bu işin ortalaması 8 ay. Yani 8 aydan daha kısa süren bir ilişki olduysa kişiler arasında yeterli duygusal bağ gelişmeden ilişki sonlanış anlamına gelir diyor araştırmalar. Elbette aşkın istatistiği olmaz ancak eğer sizden sonra başladığı ilişkisi hızlıca sonlandıysa o ilişki sizi unutmak için girilen bir Ribaunt İlişkidir. İlgililere duyurulur.

 

İlişki Hızına ve Partnerine Bak

Psychologytoday araştırmalarına göre bir ilişkinin Ribaunt olduğunu anlamanın bir başka yolu da sizden sonra eski partnerinizin nasıl biriyle birlikte olduğuna bakmak. Buna göre eğer sizin tam tersiniz biriyle birlikte oluyorsa uzmanlar bu ilişkinin yüksek ihtimalle Ribaunt olduğunu söylüyorlar. Hatta “Ribaunt İlişkiler” makalesinin yazarı Nick Bastion’a göre sizden sonra tam zıt bir karakterle birlikte olmasının sebebi, “Overcompansation” yani Türkçesi, “Mevcut olan veya olduğu düşünülen bir kusuru, tam tersi durum söz konusuymuş gibi göstermeye çalışarak telafi etme çabası.” Havalı cümlelere gerek yok. Adam gidiyor, buluyor yollu bir hatun. Sonra diyor ki “Oh be! Yapamadığım, yaşayamadığım her şeyi yaşıyorum. Beni özgür bırakıyor. Ne istersem yapıyor. Vidi vidi vidi…” Sonra bir bakmışsın 2 hafta sonra kavga kıyamet ayrılmış, arkasından da “Olmazdı zaten onunla abi” diyerek arkadaşlarına caka satıyor. Olan da sizin ilişkiye oluyor. Sağlık olsun. İlişkinin yapısını anlamaktaki bir diğer yol da eski partnerinizin yeni ilişkisinin ne hızda ilerlediğine bakmak. Eğer ağırdan almak yerine büyük bir hızda ilerliyorsa ilişkileri, araştırmalar bunun yüksek ihtimalle bir Ribaunt İlişki olduğunu gösteriyor. Nitekim o hızın sebebi mutsuz olan eski partnerinizin yokuş aşağı gitmesi. Hızla ilerleyen ilişkileri şarampolden yuvarlanıp son bulacak ya da onun için daha kötüsü ömür boyu mutsuz olacağı daha ciddi bir karar alacak. Yapacak bir şey yok. Her koyun kendi riboundundan asılır. Sağlık olsun, önümüzdeki maçlara bakalım.

Son Kale Sizsiniz

Nick Bastion’a göre partnerinizin, öhöm, yani eski partnerinizin Ribaunt İlişki yaşadığının en önemli göstergelerinden biri de size nasıl davrandığından geçiyor. Bastion, “Eğer eski sevgiliniz ilişkisini gözünüze sokuyor, sizin özellikle görebileceğiniz alanlarda yaşıyor, sizinle de iletişimini sürdürüyor ya da tamamen koparıp gene de etrafınızda görünmeye devam ediyorsa o zaman sizden henüz kopamamış demektir” diyor. “Neden sizi unutmadıysa başka bir ilişki yaşıyor? Çünkü o bir Ribaunt İlişki. Eğer ne kadar mutlu olduğunu sizin gözünüze sokuyorsa bir o kadar mutsuzdur.” Yani adam diyor ki ilişkiyi senin yüzünden yaşıyor. Unutamamış seni. Böcek gibi debeleniyor diyor. Eğer ilişkisini sizden özellikle gizleyerek yaşıyorsa Bastion’a göre bunun 2 temel sebebi olabilir. “Birincisi, sizinle yeniden bir ilişkisi olabileceğine dair umudur var ve sizi kaybetmek istemiyor. Eğer öyleyse bu, ilişkisinin bir Ribaunt olduğunu gösterir.” Bastion’a göre ikinci ihtimal daha acıklı. Bastion, “Eğer ilişkiniz dramalarla, büyük kavgalar ve çılgınlıklarla sonlandıysa o zaman yeni ilişkisini sizden sakındığı anlamına gelir” diyor. Adam sizden korkuyor diyor resmen yahu. Salın gitsin, dönerse sizindir, dönmezse… Geyik yapıyorum tabii ki. Burada sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Eğer mutsuz olduğu bir ilişkinin içindeyse bunu kendisinin yaşayarak öğrenmesi ve şanslıysa fark edebilmesi gerekir. Siz çizginizi bozmayın beybi. Her şey olacağına varır elbet.

Madur Tarafta Yer Almayın!

Şimdi eski partnerinizin bir Ribaunt ilişkide olup olmadığını nasıl anlayacağınızı söyledik. Peki, siz acaba bir farkında olmadan böyle bir ilişkinin üçüncü kişisi misiniz onu nasıl anlarsınız şimdi haritasını çıkaralım. Psychologytoday yazarlarından Dr. Mary C. Lamia, “İnsanlar ayrıldıklarında, henüz duyguları tazeyken yalnız kalma korkusuyla hemen yeni bir ilişkinin içine girmek isterler” diyor. “Eğer partneriniz yoğun bir ilişkiden çıktıysa ve eski partnerine karşı utanma, öfke gibi yoğun negatif duygular hissediyorsa, bu duygular onu eski partnerine her zaman bir şekilde bağlı tutar. Bu da sizi ilişkideki üçüncü kişi haline getirir.” Dr. Lamia’ya göre Ribaunt ilişkinin asıl amacı işte bu bitmemiş duygulardan kurtulma sürecini yalnız atlatamama halinden kaynaklanıyor. Yani özetle eğer partnerinizin hala eski ilişkilerine nötr davranamıyorsa o zaman kalan son duygu kırıntılarını sizinle atıyor demektir. Kendinizi değersiz hissediyorsanız izlemeniz gereken sadece tek bir rota var unutmayın. Önce sizi rahatsız eden ve size kendinizi üçüncü kişi gibi hissettiren şeyleri söyleyin. Açık açık! Bekletmeyin ya da anlamasını beklemeyin. Direkt söyleyin. Eğer her şey aynı şekilde devam ediyorsa kendinizi bu Ribaunt İlişki içinde harcamayın. Maç sayısı olacağınız yep yeni ve daha özel ilişkileriniz olacak. Yüklerinizden kurtulun ve yola koyulun. Tabii ben ne dersem diyeyim herkes yaşayarak öğrenecek değil mi? Umarım hayat hep yaşayacağınız güzel şeyleri karşınıza çıkarır. Hoşçakalın.