SEKS DİYETİ

Doğanın, insanın, doğumun, hepsinin temeli seks. Hayat için olmazsa olmaz. Peki, ne kadar süre seks yapmadan dayanabilirsiniz? Bin yıllar önce bile uygulanan seks diyetinin cinsel performansı ve tatmini artırdığı bugün bile uzmanlar tarafından onaylanıyor. İşte kadim bir öğreti olan seks diyeti hakkında her şey…

 seksdiyeti

İlk Seks Diyeti

Bazısı için uzun ürecek bir seks diyeti, “Ne var ki canım sanki yataktan mı çıkmıyoruz?” noktasındayken bazısı için neredeyse imkansız bir uygulama. Seks diyeti derken burada beslenme sisteminden bahsetmiyorum. Aslında seks orucu gibi bir tabir kullanmak daha doğru olabilir. Gel gelelim tarih boyunca uygulanan seks diyetleri sadece seks yapmamak üzerine değil, aynı zamanda bir beslenme sistemi ve meditasyon gibi uygulamalar da içeriyor. Bugün semavi dinlerin de vücudu ve ruhu temizlemek için kullandığı orucun, antik dinler zamanında kullanım metodları da benzer: Bedeni ve ruhu temizlemek, dünyevi bağımlılıkları kontrol altına alabilmek ve daha sağlıklı bir evlilik yaşamak… Seks diyetinin ilk adımları da Hindistan’da bulunan Khajuraho Tapınaklar Bölgesi’nde atılıyor. Tapınağa dışarıdan bakınca üzerinde pek çok seks figürü olduğunu fark ediyorsunuz. Tapınak içerisinde yaşayan halk için seks, inandıkları Tanrı’ya ulaşmanın yegane yolu. Cinsel birliktelik bir ibadet gibi görülüyor fakat orgazm kesinlikle yasak. Evet, her şey buraya kadar çok iyi gidiyordu değil mi? Tabii ki bunun da bir sebebi var. Bu arkadaşlar için seks Tanrı’ya ulaşma biçimi ancak orgazm sadece Tanrı’ya ait bir zevk. Erken boşalma ve seksi uzatma konusunda hak verirsiniz ki fazlasıyla uzmanlaşmış olan bu topluluk, bugün Kamasutra ve Tantra olarak bilinen kadim cinsel birliktelik metodlarına da ilham olmuş.

samanseks

Şamanların Uzun Hazırlığı

Seks diyetini toplumsal olarak uygulayan bir başka antik din ise Şamanizm. Hani erkeklerle kadınlar arasında uzun bir tartışma konusudur ön sevişme. Bu insanlara Güney Amerika şamanizmini biraz okusunlar derim. “Ön sevişmeye can kurban” dedirten cinsten bir ritüelleri var. Bugün biraz güzel söz, biraz güzel kıyafet ve güzel bir akşam yemeği yeterli bir ritüel seks için. Bizim bu Şamanlarda ise kadın kutsal bir varlık. O kutsal varlığa erişebilmek için erkek çocuğun uzun bir ritüelden geçmesi gerekiyor. İlk olarak erkekliğini kanıtlama sürecine girmesi gereken erkeğe, bölgede bulunan yabancı otlar ve kayalardan törpülenerek çıkarılan bir tozun çayı içiriliyor. Halüsinasyon etkisi yaratan bu çayı içtikten sonra 3 gün boyunca bir mağarada kalması gerekiyor. Mağara içerisinde atalarından itibaren çizilmiş olan, o bölgede yaşayan hayvanların resimleri bulunuyor. 3 günün sonunda o hayvan resimlerinden biri öne çıkıyor. Bu bir kuş da olabilir bir kaplan da… Artık şansınıza… Ardından mağaradan çıkıp bu hayvanı gidip, ormanda bulup, avlayıp, köye getirmeniz gerekiyor. Bitiyor mu? Hayır, bitmiyor. Son olarak tüm kötülüklerden arınmanız için köyün şamanı tarafından size Ayahuasca isminde bir bitkinin tohumlarından yapılan çay hazırlanıyor. İçmeden önce belirli bir süre boyunca sadece muz ve pirinçle besleniyorsunuz. Diyetin ardından bolca kusma ve halüsinasyona neden olan bu çayı da içip, içinizdeki tüm kötülükleri atmanız ve kendinizle yüzleşmeniz gerekiyor. Artık bir kadını hak ettiniz ve evlenip sevişebilirsiniz. Nasıl? Var mı şimdi bugünün ön sevişmesinden şikayet eden?

seksyoklar

Seksi Unutabilir miyiz?

Pek çok dini ritüeller ve topluluklar içerisinde seks, dizginlenmesi gereken bir vahşi dürtü olarak değerlendiriliyor. Nitekim bazı din adamlarının evlenmesi bile yasak. O dönemlerde hormonlar ve sinir bağları üzerinde araştırma yapılamıyor olsa da doğru bir yaklaşımda bulundukları bugün bilim insanlarınca kanıtlanıyor. Hormonlar konusunda uzman olan Dr. Sara Gottfried, “Seksi kontrol altına alırsanız daha çok tatmin yaşarsınız” diyor. “Düzenli olarak seks yapmak hormonları düzenler ve size kaliteli bir yaşam sunar. Ancak bazen seksi bekleterek vücudu dizginlemek hem yaratıcılığınızı artırır hem de metabolizmanızda bir ateşleme etkisi yaratır.” Nitekim uzmanlara göre ilk 21 günden sonra düzenli olarak seks isteği azalıyor. Ardından geçirilen ortalama 60 günün sonunda hormonların salınımları yer değiştirmeye başlıyor. Yani ilk ay seks için, “Olmasa da olur” demeye; ikinci ay “Seks neydi ya?” demeye başlıyor beyniniz. Son aşamada ise seksten aldığı zevki kaydettiği sinir bağlarını, başka şeylerle değiştirmeye başlıyor. Yani sonunda öyle bir düzeye geliyorsunuz ki seks sırası ve sonrasında endorfin ve dopamin hormonlarının kokteyliyle aldığınız mutluluk, başka bir mutluluk ile yer değiştiriyor. Yemek sevgisi, çocuk sevgisi, iş sevgisi, başarı sevgisi, her ne ise… Pek çok dinde, din adamlarının cinsellik konusunda bu kadar kısıtlanmış olmalarının bir sebebi de seks sırasında beyinde edinilen zevki, yer değiştirerek ilahi bir sevgiye aktarmak.

sekssizlik

Kendi Kurallarınızla Oynayın

Şimdi öyle 60 günde kimse seksi filan unutmuyor. Kendimizi kandırmayalım, milyonlarca yıldır atalarımızdan miras kalan bir genetik kodla doğuyoruz: “Seviş ve üre!” Bir şeyi hafızadan çıkarmak kolay ancak genetik haritamızdan çıkarması neredeyse imkansız. Ancak bunu ilişkimizi renklendirme konusunda avantajımıza kullanmamız da mümkün… seks ve ilişkiler konusunda uzman olan Matty Silver, “Eski zamanlarda yapılan seks diyetleri ve uygulamaları tecrübreyle, yüzyıllar içerisinde keşfedilmiş ritüeller. Bugüne uyarlayarak kullanmak ilişkinizi başka bir boyuta taşımanızda yardımcı olabilir” diyor. “Kendinize bir takvim hazırlayın. Mesela ilk haftasında sadece birbirinize tahrik edici sözler söyleyin ancak birliktelik noktasına taşımayın. Yasak olsun. Ardından gelen haftada çıplak bir biçimde birbirinize sadece kol mesafesinde aynı şeyi yapın ve hafif uçlarıyla dokunmak serbest olsun. Ritüeli kısa bir öpüşmeyle sonlandırın. Bir sonraki hafta ise sadece öpüşmek ve sarılmak serbest olsun. Sondan bir önceki hafta ise sevişin ancak orgazm yaşamayın. Zevki tüm vücudunuza yaymaya çalışın. Son haftada ise artık bir gün belirleyin ve doyasıya zevki yaşayın. Farklı olduğunu göreceksiniz. Bu bir örnek ritüel, siz kendi ritüelinizi hazırlayabilirsiniz.” Seks yapmamanın vücudunuza zararlı olduğunu düşünmeyin. Yani, en azından bu kadar kısa süreli olanının. Elbette seks, kan basıncını düşürür. Kilo vermenize yardımcı olur. Uykunuzu düzenler. Bu liste de uzar gider… Ancak seks yapmamak da sizi hastalıklara karşı daha dirençli yapıyor çünkü seks tansiyonu dediğimiz boşalma sonrası ortaya çıkan hormon salınımları vücudu grip gibi bağışıklık sistemiyle savaşan hastalıklara karşı kısa vadede savunmasız hale getiriyor. Ayrıca seks olmadan vücudunuz proteinleri doğrudan kaslarınızda kullanır ve daha hızlı kas gelişimi sağlarsınız. Hani seksin yerini tutmaz ama en azından belki sizi motive edebilir diye söylüyorum.

 sekszamani

Beslen, Uyu, Doğru Zamanı Bekle

Journal of Sexual Magazine’de yayınlanan bir makalede daha iyi seks ve daha çok tatmin konusunda formülleri sıralıyorlar. Birinci sırada doğru beslenme yer alıyor. Buna göre güneş tepedeyken beslenmek ve güneş alçaldıkça besinleri azaltmak en pratik yöntem. Gene antik dönemlerde kullanılan bir yöntem bu. Jain adlı bir Hindu mezhebinde de benzer bir yöntem uygulanıyordu. Şimdiyse bugünün besinleriyle benzer bir tarif veriyorlar makalede. Sabahları yumurta ve peynir gibi yüksek proteinli besinlerle başlayın. Öğle ve sabah arasında yoğurt ve az miktarda meyve. Öğlen yulaf gibi lifli ve tahıllı besinlerle devam eden süreçten sonra akşam yemeği öncesi bir parça et ve salata, son olarak akşam yemeğinde ise brokoli gibi haşlanmış bir yemekle birlikte daha da küçültülmüş bir et parçasıyla beslenebilirsiniz. Akşama doğru besinleri azaltmak, lifli tüketmek ve sabahları protein almak vücuda hem tüm gün boyu fazlasıyla enerji sağlıyor hem de ertesi sabah yorgun değil, aksine dinç ve sekse hazır kalkmanıza ön ayak oluyor. Tabii kan akışını yavaşlattığı için sigara ve alkol kullanmamanız gerektiğini söylememe gerek yok herhalde. Beslenmeden sonraki en önemli faktör ise uyku. Doğru uyku süresi yaşa ve insana göre değişiyor. Kabaca 6-8 saat arasında uyumak gerekiyor. Size yeten zaman dilimini kendiniz bulmalısınız. Asıl önemli olan ise verimli uyumak. Sessiz, karanlık bir ortamda, dış uyarımlardan uzak bir biçimde uyumanız, saatlerce uyumanızdan çok daha önemli. Son olarak ise doğru zamanda sevişmek geliyor. Makalede kadınlar için en uygun zamanın regl dönemlerinden 14 gün sonrasında başladığı ve 3 gün sürdüğü söyleniyor. Bu hazır olma döneminde klitoris ay içerisindeki maksimum esnekliğe ulaşıyor ve bu bölgeye daha rahat kan akışı sağlanıyor. Takviminize ekleyip, bugüne kadar seks diyeti yaparak partnerinizi ve kendinizi hazırlayabilirsiniz.

sekstakvimi

Takviminiz Olsun

Antik dönem, Bilgi Çağı filan fark etmiyor. Burada önemli olan her iki tarafın kendini sekse hazırlaması ve seksi kontrol altına alması. Seksi Tanıyın kitabının yazarı Amanda Chatel, “Sekste zevk almanın birinci kuralı tahrik olmaktır. Tahrik olmak ise kişinin seks yapacağını anladığı andan itibaren başlar” diyor. “Kendinize ileride bir tarih belirleyin ve o tarihte sevişeceğinizi bilin. Kuralı bozmayın, kendinizi o güne kadar hazırlayın. O gün geldiğinde sabah uyanınca tüm gün aklınızda seks olacaktır. O ana kadar yığılmış olan bütün bekleme süreci size tahrik olarak geri dönecektir. Kendinize ilerilerde bir tarih belirler ve rastgele seksi sanki ulaşılması gereken bir hedefmiş gibi takvime yerleştirirseniz daha çok zevk aldığınızı göreceksiniz.” Tüm söylenenler doğru. Zaten doğru olmasalar eski çağlardan beri uygulanmazlardı. Gel gelelim takvim filan güzel, seksin sizi kontrol altına almaması için kendiniz eğitmeye de lafım yok ama bu kadar da seks konusunu kontrol etmek ne kadar doğru tartışılır. Mutlaka seks diyetlerini, planlı seksleri, tahrik oyunlarını filan deneyin ancak eğer bazen sevişmek o anda, her nerede olursanız olun içinizden geliyorsa, o zaman sevişin arkadaşlar. Hayat kısa, bir tane var bu hayattan. Seks de size, çevrenize filan rahatsızlık vermiyorsa insanın yemek yemek, uyumak gibi bir ihtiyacı. Çekinmeyin yapmaktan da söylemekten de… Her şeyi özgürce ve doya doya yaşayın. Gerisi hep laf ve araştırma. İşin aslı kalbiniz ve beyniniz arasında kurduğunuz bağlantıda…

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Türkiye