SEKS HAKKINDA İLGİNÇ ARAŞTIRMALAR – 1

Tatlı kokular seks dürtüsünü ateşliyor.

seksikokular

Avrupalı CNRS (Tat ve Beslenme Bilimleri Merkezi) ilginç bir araştırmaya imza attı. Sirke sinekleri (Evet,, ilginç bir tür) üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu minik canlılar seks dürtülerini harekete geçirmek için meyvelerden yiyerek edindikleri kokuları kullanıyorlar. Yani meyve aromalı, tatlı kokular bu canlıların bir nevi partnerlerine seksi görünmelerini sağlıyor.

Sinekler için küçük ancak insanlık için büyük bir adım olan bu araştırma; İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi bilim insanlarına ve İsviçre’deki Lausanne Üniversitesi araştırmacılarına ilham kaynağı olmuş. İnsanların da meyve aromalı kokulara benzer tepkiler verebileceğini düşünen üniversite araştırmacıları, meyve aromalı kokuların, fenilasedik asitle birleştiği takdirde (kokularda kullanılan bir asit temelli madde) insanların koku alma dürtüsünde de benzer bir etki yarattığını kanıtladı.

Eğer araştırma dünyaca kabul görürse, meyve aromalı kokuların yakında afrodizyak kokular olarak satılmasına şaşırmamak gerekir. Denemeye değer…

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Dergisi