SEKS TARİHÇESİ: İLK ÇAĞ – ANTİK YUNAN

Nefes almak kadar doğal…

Cambridge Üniversitesi’nden Antik Tarihçi Dr. Michael Scott, “Antik yunan ve Roma’da sekse verilen önemi anlamak için çok da uzaklara bakmamak gerekir. Mitolojik öğeler o dönemin ataerkil seks alışkanlıklarını anlamak için yeterlidir” diyor. “Olimpos’un en tepesinde oturan baş tanrı Zeus, Olimpos’ta bulunan tanrıçalarla, hatta insan bedenine bürünerek dünyadaki insanların da arasında beğendiği kadınların yatağına girmesiyle ün yapmıştır.”

“Bu ne rahatlık?” diyesi geliyor insanın ancak yapacak bir şey adam o zamanların baş tanrısı. Çok sinirlenince insanın üzerine yıldırım filan attığı düşünülüyor. Antik eserlerde de Zeus’un tanrı ve yarı tanrı olarak yüzlerce çocuğu bulunur. Hatta biz de bu çocuklardan bazıları olan Herkül, Perseus gibi yarı tanrı olan kahramanların hikayelerini büyük bir zevkle dinliyor, filmlerini ve dizilerini izliyoruz.

Eski Yunan ve Roma tanrılarından Dionysos (Diyonisos), eğlence tanrısı olarak bilinir. Zeus'un da oğlu olarak anlatılan Dionysos, genellikle şarap, kadınlar ve seks partileriyle resmedilir. Keyifçi adammış vesselam...

Eski Yunan ve Roma tanrılarından Dionysos (Diyonisos), eğlence tanrısı olarak bilinir. Zeus’un da oğlu olarak anlatılan Dionysos, genellikle şarap, kadınlar ve seks partileriyle resmedilir. Keyifçi adammış vesselam…

Maryland Üniversitesi’nden Profesör Judith Hallett, “Antik Yunan ve Roma’daki kaynakları incelediğimizde buranın kesinlikle bir ataerkil düzene sahip olduğunu görürüz” diyor. Seks o dönemde erkeğin istediği zaman özgürce, hatta bazen fazla özgürce yapabildiği bir eylemdir. Heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel, akrabalar arası, evlatlar arası hatta yakın aile içinde bile ilişkilere sıkça rastlamak mümkündür.” Kim kime, dum duma anlayacağınız. Hallett’e göre Antik Yunan ve Roma’da sosyal anlamda seksin utanılacak hiçbir yanı yoktu. “İnsanlar toplum içerisinde sevişebiliyorlardı. Seks, Romalılar için yemek yemek, nefes almak kadar doğal bir eylemdi.”

Dr. Michael Scott, “Antik dönemlerdeki seks alışkanlıkları uzun yıllar insanlardan uzaklaştırılmış” diyor “Örneğin İtalya’da Papa tarafından verilen bir emirle tüm heykellerin seks organları üzerine yapraklar koydurarak sansür uygulamışlar. Bugün ise Roma’daki seks yaşamını ve sosyal ortamı anlatan Hollywood yapımlarını büyük bir gururla izliyorlar.”

Antik Yunan'da yazar olan Aristophanes Eski Yunan'da erkeklerin çok eşli, kadınların ise evlerinde oturan tek eşli kadınlar olduğunu anlatır. Erkekleri savaştayken zengin kadınların, kendilerini tatmin etmek için bir ayakkabı tamircisine o günkü adıyla "Olisbos" yaptırdıkları ve bunu bir seks oyuncağı olarak kullandıklarını anlatır. Yani bugün kullanılan oyuncakların bundan 2 milenyum önce yapıldığını söyleyebiliriz.

Antik Yunan’da yazar olan Aristophanes Eski Yunan’da erkeklerin çok eşli, kadınların ise evlerinde oturan tek eşli kadınlar olduğunu anlatır. Erkekleri savaştayken zengin kadınların, kendilerini tatmin etmek için bir ayakkabı tamircisine o günkü adıyla “Olisbos” yaptırdıkları ve bunu bir seks oyuncağı olarak kullandıklarını anlatır. Yani bugün kullanılan oyuncakların bundan 2 milenyum önce yapıldığını söyleyebiliriz.

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Dergisi