SEKS TARİHÇESİ: ORTA ÇAĞ

Orta Çağ tarihte aynı zamanda “Karanlık Çağ” olarak da bilinir. Kilisenin gücünün doruklarda olduğu ve Avrupa’da tek hakimin Vatikan olduğu bu dönemler sadece sanatın, felsefenin ve edebiyatın değil, seksin de kilise kurallarının dışına çıkamadığı dönemler olarak tarihe geçmiştir.

ortacagseksiyasaklar

Saray Aşkı
Bakabilirsin ancak dokunamazsın…

Orta Çağ’ın ilişkiler literatürüne kazandırdığı yegane kavramlardan biridir Saray Aşkı. Buna göre bir kadına aşık olan erkeklerin doğrudan seks isteklerini göstermemeleri gerekir. Bu şekilde saf kadına aşık olmanın ruhsal tatmininin yaşanacağı iddia edilir. Villanova Üniversitesi’nden Dr. Kelly Diamond, “Saray aşkı, erotik arzu ile ruhani bağlılık arasında bir noktada durur” diyor. “Ahlaki olarak kendini disipline etmekten yola çıkan bu kavram, net bir biçimde olmasa da cinselliği dolaylı olarak yasaklamayı amaç edinmiştir.” Katolik bir papaz olmanın ilk kuralının cinsellik yaşamamak olduğu düşünülünce, o yobaz dönemlerde insanların aşkına bu denli karışılması pek de yadırganmamalı sanki. Kedi-ciğer ilişkisi…

Soylu Yasakları
Sütçüden, tüpçüden olmasın…

Orta Çağ’da en çok hassasiyet gösterilen konulardan biri de evlilik öncesinde ve evliyken başkasıyla cinsel ilişkidir. Eğer yarayı kaşımak istiyorsanız, yani bir başka deyişle gerçekten cesaretiniz varsa bu işe kalkışabiliyordunuz. Elbette uzun yılları hücrede geçirmeyi, idam edilmeyi ya da ölene kadar işkence görmeyi göze alıyorsanız… Lakin bu yasak ve ağır cezalar kilise tarafından kaynaklanmıyordu. Orta Çağ Avrupası (Medieval Europe) kitabının yazarı Early Collins, “Cinsel ilişkiyle ilgili yasakların pek çoğu o dönemin soyluları tarafından konulmuştu” diyor. “Varislerinin kendi çocukları olduğundan emin olmak için evlilik öncesi ilişkiyi ve evlilik sırasında kadınların başkalarıyla cinsel ilişkiye girmelerini büyük bir şiddetle cezalandırıyorlardı.” Özetle sütçüye, tüpçüye karşı biraz sert önlemler alınmıştı da diyebiliriz.

ortacagkiliseseks

Kilise Pozisyonları
X çıktısını Y girdisine yerleştirin…

Kilise o dönemlerde nasıl seks yapılacağının bile kurallarını belirlemektedir. Dr. Kelly Diamond, “Klasik misyoner pozisyonu dışında uygulanan tüm pozisyonlar doğal olmayan cinsel birliktelik olarak adlandırılmaktaydı” diyor. “Bunun sebebi, kadının üstte olduğu pozisyonlarda erkeğin hegemonyasının sarsıldığına, erkeğin arkada olduğu pozisyonların ise hayvanlara özgü olduğuna inanılmasıdır.” Üstelik bu kurallara uyulmadığı takdirde fazlasıyla ağır cezalara çarptırılıyordunuz. Cezası en ağır olan pozisyonun ise her iki tarafın da oral seks yaptığı 69 adı verilen pozisyon olduğu biliniyor. Tabi bunu gidip insanların kendisi mi itiraf ediyor, yoksa birisi “Oral seks yapıyor günahkarlar!” diye şikayet mi ediyor bilinmez ama o dönemdeki pederler, Kama Sutra kitabına rastlasalar herhalde şeytanın bizzat kendisi tarafından yazıldığına inanırlardı.

Yasaklı Kelimeler
Dildo mu o ne?

Orta Çağ’da Avrupalı kadınların seks oyuncağı kullandığına dair belgelere rastlamak mümkündür. Özellikle de kilisenin yasaklı eylemler listesinde… Kaynaklarda geçen kanun şu şekilde: “Eğer yetişkin bir erkeğin cinsel organına benzeyen herhangi bir alet ya da araç imal eder, satın alır ya da kullanılırken görülürseniz, günahlarınızdan arınmanız için 5 yıl boyunca hücre cezasına çarptırılırsınız.” Bu sebepledir ki dildo kelimesi Rönesans’a kadar sözlük içerisinde kendisine bir yer bulamamıştır. Kanunun, bu satılma ve imal eyleminin yapılmasından dolayı çıkarılmış olduğu kesin. Asıl merak konusu, o dönemlerdeki seks oyuncağı satıcılarının yer altına inmiş, sanki uyuşturucu satarcasına bir tavırda olduklarını hayal edebiliyor insan. “Abla oyuncak lazım mı? Çıkma oyuncak var. Temiz, birinci el…”

codpiece

Senin Egemenliğin Ne Kadar Büyük?
Orta Çağ’ın fırfırlı vatkalar, balon etekler ve perukların haricinde erkeklerin kullandığı en yaygın moda aksesuarlarından birisi de şişik pantolon ağlarıdır. Early Collins, “Codpiece” adı verilen bu aksesuarın erkeğin cinsel organını daha büyük göstermek amacıyla soylular tarafından giyildiğini söylüyor. “O dönemlerde büyük bir cinsel organa sahip olmak daha geniş bir egemenliğe sahip olmak anlamına gelirdi. Bu sebeple Orta Çağ soyluları, hatta krallar bile içi pamuk doldurulmuş bu aksesuarları giyerlerdi.” Demek ki o dönemlerde gerçekten büyüklük önemliydi…

doguludoktor

Doğu’dan Özel Seks Doktorları
Orta Çağ zamanında cinsel yetersizlik ve iktidarsızlık hallerini tedavi edebilecek bir tıbbi bilgi mevcut değildi. Şimdiki zamanların aksine o dönemlerde Doğu, Batı’ya göre, bilimsel açıdan neredeyse bir çağ daha ileriydi. Orta Çağ araştırmacısı ve yazar olan David Morton, “Orta Çağ’da iktidarsızlıktan muzdarip olan soylular ve zenginler, gelişmiş İslam dünyasının doktorlarını ülkelerine getirirlerdi” diyor. “Bu doktorlar hazırladıkları özel karışımlarla cinsel yetersizlik ve iktidarsızlık gibi sorunları giderir, sonrasında ülkelerine geri dönerlerdi.”

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Dergisi