UZUN MESAFEDE OLANLARA KISA TAVSİYLER

Aradaki coğrafi uzaklığa bakmadan ilişkiyi en mutlu şekilde sürdürebilmenin birkaç temel adımı var. Basamakları tırmanmaya hazırsanız, işte uzun mesafe ilişki yürütenlere aile terapistlerinden kısa tavsiyeler…

olumlucift

1- Olumlu Kalın:

Uzmanlar, uzun mesafe ilişkilerin devamını sağlamanın en önemli yolunun optimist olmak ve karamsar dış seslere karşı direnç göstermekten geçtiğini belirtiyor. Ünlü ilişki terapisti Dr. Jenn Berman, “Olumlu kalabilmek için 3 etabı atlatmaları gerekir” diyor. “Uzun mesafe ilişkiler hakkında hurafelere kulak asmamalı, ‘Uzun mesafe ilişki yürümez’ diyen karamsarlara karşı kulaklarınızı tıkamalı ve iyi yönlere odaklanmalısınız. İnsanlar size ilişkinizin yürümeyeceğini söyleyince onlara nedenini sorun. Araştırmalar aksini söylerken, etraftan duyduğunuz uzun mesafe ilişkiler hakkındaki olumsuz yorumlara kulak asmanıza gerek yok.” Berman, aynı zamanda uzun mesafe ilişkilerin iletişim ve tatmin olma konularında pek çok avantajı olduğunu da ekliyor.

2- Problemi Çözün:

Bir başka ilişki terapisti Denise Knowles, “Uzun mesafe ilişkilerde, arada oluşan sorunların havada asılı kalmaması gerekir” diyor. “Aranızda oluşan sorunları çok geçmeden çözmelisiniz. Üstelik yüz yüze iletişim kuramamanın avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Uzaktayken, sorunun doğrudan içine atlamak yerine bir süre sakinleşmeyi ve mantıklı düşünebilmeyi bekleyin. Eğer tartışma hararetlenirse, sözlü olarak değil yazılı olarak iletişim kurmayı deneyin. Yani en azından sorun çözülene kadar. Çünkü yazı yazma hızı, konuşma hızından daha yavaştır. Bu nedenle aklınızda uçuşan binlerce sözcükten birini hızlıca seçip bir gaf yapmanız ya da hararetle karşınızdakini kıracak bir laf etme ihtimaliniz yazılı iletişimde daha azdır.

uzunmesafedeniliskiler

3- Söylemekten Çekinmeyin:

Dr. Berman, “Eğer sizi rahatsız eden bir şey varsa, karşınızdakini kırmadan bunu söylemelisiniz” diyor. “Uzun mesafe ilişki yaşayan ya da örneğin sadece hafta sonları görüşen bir çift, görüştükleri o kısa zamanı mutlu geçirmek için kendilerini rahatsız eden şeyleri söylememeyi tercih ederler. Ancak o hafta sonunu kurtaran bu durum, ileride daha büyük, birikmiş ve çözülmesi daha da zorlaşmış sorunlara yol açar. Sizi rahatsız eden bir durum, kişi ya da olay varsa bunu mutlaka karşınızdakiyle paylaşın. Böylelikle karşılıklı olarak ilişkinin çerçevesini çizmiş olursunuz. İlişkinin kurallarını belirlemek, uzun vadede sizi rahatsız edecek şeylerle daha az karşılaşmanızı, böylelikle sadece o hafta sonunu değil tüm hafta sonlarını kaliteli geçirmenizi sağlayacaktır.”

balayietkisi

4- Balayı Etkisini Kullanın:

Dr. Denise Knowles, “Her gün seks yapamıyor olmanız seks hayatınızın kötü olduğu anlamına gelmez” diyor. “Önemli olan seksin ne sıklıkla değil, hangi kalitede yapıldığıdır.” Mecburiyetten dolayı seyrek görüşen çiftlerin yaşadığı daha tutkulu seks aktivitelerine “Balayı Etkisi” adı veriliyor. Dr. Knowles, “Uzun mesafe yaşayan çiftler, öncesinde yapacakları ufak flörtlerle balayı etkisini artırabilirler” diyor. “Çiftlerin birbirini tahrik edebilmesi için ille de fiziksel olarak temas etmelerine gerek yoktur. Telefonda yapacağınız konuşmalar, birbirinize göndereceğiniz birkaç resim ya da video bir sonraki buluşmada etkisini fazlasıyla gösterecektir.”

iliskidusus

5- Düşüşler Sizi Rahatsız Etmesin:

“Her ilişkinin yukarıda ve aşağıda olduğu zamanlar vardır” diyor Dr. Berman. “Bu, sadece sizin uzun mesafe ilişkiniz için geçerli değildir. Çok mutlu olduğunuz ve harika vakit geçirdiğiniz günler olduğu gibi kötü geçen günler de olacaktır. Burada en önemli husus, kötü geçen bir hafta sonunu, bir buluşmayı ya da konuşmayı, ‘Bu ilişki kötüye gidiyor’ şeklinde yorumlamakta. Daha da önemlisi, ilişkide kötü giden bir dönemi sadece uzun ilişkinin dezavantajı olarak görmemekte. Unutmayın, hiçbir ilişki tekdüze ilerlemez. Zaten ilerlememesi de gerekir. Tüm ilişkilerin tutkulu olduğu, kavgalı geçtiği, güzel ya da kötü gittiği dönemleri olur. İlişkinin doğasında inişler ve çıkışlar bulunur. Her inişin mutlaka bir çıkışı olacaktır.”

 

Yayınlandığı Yer: Cosmopolitan Türkiye